سئو کلاه سفید (white hat seo) چیست

سئو کلاه سفید (white hat seo) چیست

سئو کلاه سفید (white hat seo) چیست 1350 500 مجید رجبی

سئو کلاه سفید به تکنیک های اصولی و مجاز در سئو سایت گفته می شود که استفاده از آن ها باعث می شود در دراز مدت سئوی تمیز و پاکی داشته باشید و هیچ وقت در سئو به مشکل بر نخورید. گرفتن نتیجه در سئو کلاه سفید بسیار زمان بر است ولی هر سایتی که طبق تکنیک های سئو کلاه سفید سئو شده باشد هیچ وقت توسط موتورهای جست و جو جریمه نمی شود و جایگاهی که در نتایج جست و جو کسب می کند دائمی است.

در این مقاله در مورد تکنیک های سئو کلاه سفید صحبت می کنیم و با هم بررسی می کنیم که آیا با سئو کلاه سفید می شود در سئو موفق شد یا خیر؟! در واقع بعد از خواندن این مقاله متوجه آن می شوید که آیا صرف کردن زمان برای سئو سایت با استفاده از روش های سئو کلاه سفید واقعا ارزش دارد یا خیر.

به شما قول می دهیم این مقاله کاملترین مقاله ای باشد که در مورد سئو کلاه سفید نوشته شده است و از خواندن آن پشیمان نخواهید شد. پس از شما می خواهیم در این مقاله هم همراه ما باشید.

سئو کلاه سفید (White Hat SEO)

همان‌طور که اشاره کردیم سئو کلاه سفید به روش هایی در سئو سایت گفته می شود که کاملا قانونی هستند. در سئو کلاه سفید خبری از خرید بک لینک یا لینک بیلدینگ دستی نیست! در سئو کلاه سفید خبری از Keyword Stuffing هم نیست! در واقع در آن به هیچ وجه از روش هایی که گوگل را می توان با آن دور زد استفاده نمی شود.

سئو کلاه سفید بسیار زمان بر است و به این سادگی ها نمی توان از آن نتیجه گرفت. البته در ادامه روش هایی را عنوان می کنیم و سایت هایی را مثال می زنیم که بدون روش های دستی و غیر مجاز در سئو توانسته اند در مدت زمان کوتاهی نتیجه خوبی دریافت کنند.

۸ تکنیک در سئو کلاه سفید

به طور کلی در سئو کلاه سفید از روش های طبیعی سئو استفاده می شود. تولید محتوای غیر کپی و جامع و لینک بیلدینگ طبیعی دو تکنیکی است که در سئو کلاه سفید بیشتر استفاده می شود. در واقع هر وقت حرف از سئو کلاه سفید می شود بسیاری از دوستان فکر می کنند سئو کلاه سفید محدود به همین دو روش است اما در ادامه قصد داریم روش هایی را عنوان کنیم که اگر به استفاده از سئو کلاه سفید علاقه داشته باشید می توانید از آن ها در پروسه سئو سایت خود استفاده کنید.

۱- تولید محتوا (با کیفیت، جامع، ارزشمند)

اولین موردی که در سئواهمیت بسیار زیادی دارد، تولید محتوا است. یکی از روش هایی که در سئو کلاه سفید باید از آن استفاده کنید تولید محتوا است اما چه محتوایی؟

محتوا باید غیر کپی و با کیفیت باشد. زمانی که حرف از محتوای با کیفیت می شود صحبت از جامع بودن و ارزشمند بودن آن است.

محتوای با کیفیت در سئو کلاه سفید همه چیز است. محتوای با کیفیت دیگر احتیاجی به سئو ندارد و خودش سئو می شود. زمانی که شما محتوایی جامع تولید کنید گوگل این قضیه را به خوبی درک می کند و متوجه کامل بودن محتوای شما نسبت به رقبایتان می شود و به خاطر همین هم رتبه بهتری به محتوای شما در نتایج جست و جو می دهد.

از طرفی اگر محتوای شما ارزشمند برای مخاطبانتان باشد به راحتی به اشتراک گذاشته می شود. سایت هایی مثل “متمم” هیچ گاه به صورت دستی برای خود لینک سازی نمی کنند و هر بک لینکی که مشاهده می کنید به صورت کاملا طبیعی توسط اشتراک گذاری ها و یا کپی برداری توسط اشخاص دیگر ساخته شده است. با بررسی بک لینک های این گونه سایت ها کاملا متوجه این قضیه خواهید شد.

۲- سئوی محتوا را جدی بگیرید

همانطور که گفته شد محتوا در سئو کلاه سفید بسیار اهمیت دارد پس باید سعی کنید به بهترین نحو آن را تولید کنید. حتما باید اصول سئو محتوا را جدی بگیرید چون محتوای شما باید به تنهایی پادشاه باشد.

باید محتوایی تولید کنید که جامع باشد. جامع بودن محتوا معمولا در بیش از ۲۵۰۰ کلمه امکان پذیر است.

باید محتوایی تولید کنید که عنوان بسیار جذابی داشته باشد تا شانس بیشتری در دیده شدن در نتایج جست و جو داشته باشد.

باید محتوایی تولید کنید که افراد زیادی را درگیر خود کند تا مدت زمان بیشتری را در وب سایت شما صرف کنند.

باید در محتوای خود از تگ های H1,H2,H3 و… به خوبی استفاده کنید. باید سعی کنید در این تگ ها کلمات و عبارات کلیدی مطلب خود را به خوبی و به صورت کاملا طبیعی به کار ببرید.

لینک های داخلی را فراموش نکنید! به مقالاتی که ارزشمند هستند و رتبه خوبی در گوگل دارند و مرتبط با مقاله شما هستند لینک دهید. با این کار هم ارزش مقاله فعلی شما بالا می رود و هم رتبه مقالاتی که در نتایج جست و جو در رتبه خوبی قرار دارند بهتر می شود.

۳- به مراجع لینک دهید

باید هرکاری که می توانید انجام دهید تا اهمیت محتوای سایت تان زیاد شود. باید کاری کنید تا آتوریتی سایت شما افزایش یابد. یکی از بهترین کارهایی که برای بالا بردن قدرت سایت و مقالات تان  از دست تان بر می آید لینک دادن به مراجع و سایت هایی است که ارزش آن ها خیلی بیشتر از سایت شما هستند.

بارها در این مورد صحبت کرده ایم. زمانی که در مقاله خود به مرجع معتبر خارجی (External Link) لینک می دهید گوگل راحت تر می فهمد که مقاله شما در مورد چه چیزی است و با توجه به اینکه آن را به یک مرجع معتبر لینک داده اید، به مقاله شما اعتبار بیشتری می دهد. همین باعث می شود اعتبار مقاله شما بیش از پیش بالا رود و در کل اگر به خوبی این کار را تکرار کنید اعتبار سایت تان به مرور زمان زیاد می شود.

یکشنبه‌ها قبل از شروع کار یک مقاله رایگان از لابراتوار رسانه برای بهبود کسب و کار خود دریافت کنید

۴- مقالات قبلی خود را آپدیت کنید

 

سئو کلاه سفید

از آنجایی که محتوا در سئو کلاه سفید خیلی مهم است خیلی باید روی آن تمرکز کنید. یکی از بهترین کارها این است که سری به مقالات قدیمی خود بزنید و آن ها را آپدیت کنید. حتما شما هم در ابتدای تولید محتوای خود دارای نقص های زیادی بودید و نمی توانستید به خوبی تولید محتوا کنید یا ممکن است به هر دلیلی مقالات قبلی سایت شما ضعیف باشند.

سعی کنید هر کدام که ارزش رتبه گرفتن دارند را شناسایی کنید و دوباره آن ها را به شکلی بنویسید و یا ویرایش کنید که قابل رتبه گرفتن باشند.

به عنوان مثال شما قبلا مقاله ای با عنوان “بازاریابی محتوا چیست؟” نوشته اید که بسیار ضعیف بوده است و در گوگل رتبه چندان خوبی ندارد. مثلا کمتر از ۱۰۰۰ کلمه بوده و به هیچ وجه جامع نبوده است.

و از آنجایی که کلید واژه “بازاریابی محتوا” امروزه بسیار طرفدار پیدا کرده است و سرچ بالایی نیز دارد به فکر این باشید که مقاله ای که قبلا نوشته اید را طوری آپدیت کنید که رتبه خوبی بگیرد.

بهتر است بعد از آپدیت محتواهای قدیمی دوباره آن ها را در شبکه های اجتماعی خود به اشتراک بگذراید.

 

چرا گوگل سایتم رو در صفحه اول نشون نمی‌ده؟

بهینه سازی و سئو رو برای سایتت شروع کن

 

۵- محتوایی تولید کنید که واقعا ارزش داشته باشد

چون تمرکز شما روی محتوا است باید محتوایی تولید کنید که از هر لحاظ ارزش داشته باشد. بهتر است هدفمند تر عمل کنید و از نوشتن مقالاتی که هیچ سودی برای شما ندارند پرهیز کنید.

برای این کار بهتر است روی کلیدواژه هایی کار کنید که برای شما اهمیت بالایی دارند. چون تولید محتوا کار سخت و زمان بری است بهتر است محتوایی تولید کنید که به تنهایی بتواند ترافیک بالایی را برای شما ایجاد کند.

جست و جوهایی که در حوزه کاریتان صورت می گیرد را بررسی کنید، زیر نظر داشته باشید و محتوای خود را در راستای کلیدواژه هایی که روند رو به رشد و بالایی دارند تولید کنید.

روی کلید واژه های چند بخشی و طولانی که آسان تر هستند کار کنید تا به مرور زمان بتوانید در کلیدواژه هایی که سخت تر و کوتاه تر هستند رتبه بگیرید.

۶- در شبکه های اجتماعی فعال باشید

سئو کلاه سفید

همانطور که می دانید در سئو کلاه سفید نمی توانید به صورت دستی برای سایت خود بک لینک بسازید. منظور از دستی این است که خودتان در وبلاگ ها و انجمن های گفت و گو یا کامنت سایت های دیگر لینک سازی کنید. لینک سازی ها باید به صورت کاملا طبیعی انجام شوند. در ادامه روش هایی را عنوان می کنم که با اینکه خودتان اقدام برای لینک سازی می کنید اما کاملا طبیعی هستند.

یکی از روش های لینک بیلدینگ در سئو کلاه سفید فعالیت در شبکه های اجتماعی است. از فعال بودن پروفایل های خود در شبکه های اجتماعی معروف و محبوب در کل دنیا نه فقط در ایران (!) مطمئن باشید.

مسلماً لینک وب سایت شما باید در پروفایل های شبکه های اجتماعی تان قرار داشته باشد و اشتراک گذاری مقالات سایت تان در آن ها باعث لینک سازی طبیعی برای سایت شما می شود. همچنین لینک هایی که از این طریق برای سایت شما ساخته می شوند بسیار با کیفیت هستند. همانطور که می دانید فعالیت در شبکه های اجتماعی از نظر گوگل اهمیت بسیار بالایی دارد.

۷- در ویکی پدیا فعال باشید

همانطور که می دانید ویکی پدیا یکی از قدرتمند ترین وب سایت های دنیا است و لینک گرفتن از آن برای هر وب سایتی بسیار ارزشمند است. برای اینکه بتوانید از ویکی پدیا لینک بگیرید باید در آن فعال باشید. باید مقالات متعددی را ویرایش کنید تا اجازه لینک سازی به شما داده شود.

برای این کار بهتر است موضوع مقالات تخصصی که در وب سایت خود منتشر می کنید را در ویکی پدیا سرچ کنید و اگر صفحه ای در آن زمینه در ویکی پدیا موجود بود آن را کامل تر کنید. بعد از مدتی فعالیت می توانید وب سایت خود را به عنوان لینک منبع به آن مقاله مورد نظر لینک دهید.

هرچند که ویکی پدیا لینک نوفالو می دهد ولی باید بدانید بک لینک گرفتن از یک سایت با آتوریتی ۱۰۰ بسیار با ارزش است.

۸- فعالیت در سایت های پرسش و پاسخ

سایت های پرسش و پاسخ زیادی در زمینه های مختلف وجود دارند که بهترین فرصت برای ساخت بک لینک های با کیفیت برای شما هستند. سری به سایت های پرسش و پاسخ بزنید و بحث هایی که در موضوع کاری شما وجود دارند را پیدا کنید.

سعی کنید در بحث هایی که به کار شما مربوط می شود شرکت کنید و به سوالات افرادی که در زمینه ای که شما در آن تخصص دارید پاسخ دهید. به صورت خیلی طبیعی سعی کنید وب سایت خود را برای دریافت اطلاعات بیشتر در بحث ها معرفی کنید.

فراموش نکنید باید شخص فعالی باشید تا اجازه دهند لینک خود را درج کنید و بک لینک بگیرید. اگر غیر از این باشد به سرعت لینک شما پاک می شود. به عنوان مثال اگر در زمینه ایمیل مارکتینگ سوالی شده بود و در واقع بحثی ایجاد شده بود، اگر مقاله ای در این زمینه در وب سایت شما موجود است حتما آن را معرفی کنید ولی نه همان ابتدای بحث (!) سعی کنید چند کامنت بگذارید و در انتها، افراد را به خواندن مقاله خود دعوت کنید.

در سایت های پرسش و پاسخ باید سعی کنید طوری رفتار کنید که احساس کنند شما در کارتان استاد هستید. مطمئن باشید اگر این طور باشد علاوه بر لینک سازی می توانید افراد زیادی را به سایت خود جذب کنید.

آیا با سئو کلاه سفید می توان در سئو موفق شد؟

معمولا سایت هایی که بر پایه تولید محتوا هستند از سئو کلاه سفید استفاده می کنند. در واقع برای این جور سایت ها سئو چندان معنایی ندارد و فقط به فکر تولید محتوا به صورت حرفه ای هستند.

همانطور که بیان شد اگر بتوانید به صورت حرفه ای محتوا تولید کنید و از هر نظر محتوایی تولید کنید که مورد قبول گوگل باشد دیگر نیازی ندارید که خود را درگیر سئو کنید.

هر کسی که قصد دارد با استفاده از تکنیک های سئو کلاه سفید سایت خود را سئو کند بهتر است روی محتوا بیشتر تمرکز کند. البته که نتیجه گرفتن در سئو به روش کلاه سفید در شرایط عادی بسیار زمان بر است و بهتر است از دیگر تکنیک هایی که عنوان کردیم هم استفاده شود.

ولی در کل اگر سایت معمولی دارید و نمی توانید به صورت حرفه ای محتوا تولید کنید، برای شما بسیار زمان بر خواهد بود تا با استفاده از روش های کلاه سفید در سئو نتیجه مثبت بگیرید ولی مسلما شدنی است.

جمع بندی و سخن آخر

سئو کلاه سفید به درد سایت هایی می خورد که محتوایی هستند. یعنی محتوای گسترده ای تولید می کنند. اگر سایت شما اینطور نیست بهتر است از سئو کلاه سفید استفاده نکنید چون بسیار زمان بر است.

اگر واقعا کسب رتبه خوب در گوگل برای شما اهمیت دارد بهتر است از روش های سئو کلاه خاکستری یعنی استفاده از تکنیک های سئو کلاه سیاه در سئو کلاه سفید استفاده کنید.

به طور کلی سئو کلاه سفید به سایت هایی که تیم قوی برای تولید محتوا ندارند و می خواهند سریع تر نتیجه بگیرند اصلا پیشنهاد نمی شود! چون همانطور که گفتیم سئو کلاه سفید یعنی تولید محتوای با کیفیت. همین و بس!

در نهایت برای تولید محتوای مناسب می‌توانید از آژانس‌های دیجیتال مارکتینگ که در این زمینه فعال هستند یا سرویس های تخصصی تولید محتوا نیز بهره ببرید.

یکشنبه‌ها قبل از شروع کار یک مقاله رایگان از لابراتوار رسانه برای بهبود کسب و کار خود دریافت کنید

این مقاله مفید بود ؟
چرا از این پست راضی نبودید ؟
تصویر کپچا

Subscribe for free resources and news updates.