۶۰ اصطلاحی که مدیر هر فروشگاه اینترنتی باید بداند (قسمت اول )

۶۰ اصطلاحی که مدیر هر فروشگاه اینترنتی باید بداند (قسمت اول )

۶۰ اصطلاحی که مدیر هر فروشگاه اینترنتی باید بداند (قسمت اول ) 1350 500 موعود توکلی

احتمالا شما هم به عنوان صاحب یک فروشگاه اینترنتی همیشه به بهبود فروش و درآمد بیشتر فکر میکنید  و یا اینکه خوب چرا مثلا فلان کالا روی سایت من کم فروش است و یا اکثز مشتری های فروشگاه اینترنتی من از کجا به سایت من رسیده اند. برای پاسخ به این سوالها باید در ابتدا با الفبا و اصطلاحات تجارت الکترونیک آشنا شوید . حتما خیلی از شما کلمه  SEO و تاثیر شگفت انگیز آن در افزایش فروش به گوشتون خورده ولی شاید دقیقا ندانید که معنی این کلمه چیست . در غالب این مقاله و مقاله بعد سعی میکنیم ۶۲ تا از مهمترین این اصطلاحات رو به ترتیب حروف الفبا برای شما توضیح بدهیم تا بتوانید راحتر در مورد کسب و کار خودتون و روش های بهبودش تصمیم بگیرید.

 

A

A/B Testing

فرآیند ساده ای که در آن دو محتوای تولید شده و یا ایمیل و یا پیام تبلیغاتی تولید شده همزمان مقایسه و بهترین آنها انتخاب خواهد شد. حتما برای شما هم پیش آمده که در انتخاب عنوان ایمیل تبلیغاتی ویا اس ام اس های تبلیغاتی ساعتها سردرگم شده باشین. روش کار بسیار ساده است . استفاده از روش A/B testing . در این روش شما دو محتوای تولید شده (مثلا عنوان یک ایمیل ) را همزمان برای بخش کوچکی از مخاطبان ارسال و نتیجه آن را (مثلا نرخ باز شدن ایمیل ) مقایسه میکنید. بر اساس نتیجه حاصل حالا شما میدانید که از کدام عنوان ایمیل برای ارسال به همه مخاطبان استفاده نمایید. این روش در همه موارد مثل طراحی Landing page و یا انتخاب بنر تبلیغاتی و .. قابل استفاده است و در واقع یادآو رهمون  مثل معروف “مشت نمونه خرواره ” است.

 

Affiliate Marketing

یکی از روش های محبوب بازاریابی اینترنتی است. ۳ طرف این سیستم فروش عبارتند از:

۱- فروشگاه اینترنتی

۲- مشتری

۳- مشارکت کننده (َAffiliator)

در این روش مشارکت کننده سعی میکند تا با استفاده از ابزارهای تبلیغانی خود مشتری را به فروشگاه اینترنتی فروشنده هدایت کند. مشارکت کننده به ازای ثبت نام و یا خرید مشتری از فروشگاه اینترنتی پورسانت دریافت میکند. سایت محبوب آمازون یکی از موفق ترین نمونه های استفاده از سیستم مشارکت در فروش است .

 

Attribution Model

امروزه اکثر سایتها جهت تحلیل ترافیک سایت از Google Analytics Tools استفاده میکنند. اگر شما هم از این ابزار برای رصد کردن مشتریان وب سایت و یا فروشگاه اینترنتی خودتون استفاده میکنید. احتمالا در قسمت انتهای صفحه به گزینه Attribution Model برخورد کردید. با تعیین Attribution Model  شما میتوانید بفهمید که فروش ها و یا ثبت نام ها و به طور کلی Conversion های سایت شما به چه نسبتی به کدام یک از کانال های ورودی وب سایت شما (مثل ایمیل ، شبکه های اجتماعی ، تبلیغات کلیکیی ، جستجوی ارگانیک ) وابسته است . با یک مثال مسئله روشن تر خواهد شد . با بررسی گزارش ها شما متوجه میشوید که ۳ نفر از کسانی که از شما خرید کرده اند از طریق کانال تلگرام وارد شده و خرید کرده اند . حال سوال اینجاست که آیا کانالی که منجر به خرید شده است تلگرام است؟ جواب ممکن است بلی یا خیر باشد! چرا؟!! چون ممکن است کابر قبلا از طریق کانال دیگری مانند ایمیل و یا موتورهای جستجو با وب سایت آشنا شده باشد و صرفا آخرین ورود از طریق تلگرام اتفاق افتاده است . برای پاسخ دقیق به این ابهامات باید از Attribution Model  استفاده کنیم . تعیین صحیح Attribution Model به شما کمک می کند تا اعتبار یک فروش یا conversion  را به درستی به یک کانال ورودی اختصاص دهید.

 

Last Interaction model : تمامی امتیاز فروش به آخرین کانالی که کاربر از طریق آن به سایت رسیده است و اقدام به خرید کرده است تعلق میگیرد.

Last Non-Direct Click model : تمامی امتیاز فروش به آخرین کانالی که کاربر از طریق آن به سایت رسیده است و اقدام به خرید کرده است تعلق میگیرد. به جز کانال مستقیم که در این صورت به کانال قبلی که کاربر از طریق آن به سایت رسیده است تعلق میگیرد.

Last AdWords Click model : این مدل برای سنجش کارایی تبلیغات گوگل ادوردز استفاده میشود و اعتبار یک فروش به آخرین تبلیغ ادوردزی که کاربر روی آن کلیک کرده است میرسد.

First Interaction model : این مدل تمامی اعتبار فروش را به اولین کانالی که کاربر از طریق آن به سایت وارد شده و در واقع از آن طریق با سیت آشنا شده است میدهد.

Linear model: در این مدل تمامی کانال های که کاربر از ابتدا تا لحظه خرید با آن درگیر بوده است به مقدار مساوی ارزش فروش را دریافت میکنند.

Time Decay model: در این مدل به نسبت فاصله زمانی کانال هایی که کاربر از طریق آنها به وب سایت وارد شده  است امتیاز فروش تقسیم میگردد. کانالی که کمترین فاصله تا فروش را دارد بیشترین امتیاز را دریافت میکند.

Position Based model: امتیاز فروش به نسبت ۴۰ درصد به آخرین کانال و ۴۰ درصد اولین کانال و ۲۰ درصد مابقی کانال ها تقسیم میشود.

در مقالات بعدی در مورد کاربردها و زمان استفاده از هر مدل توضیح خواهم داد.

 

Average Order Value

این پارامتر متوسط ارزش خرید هر مشتری را به شما نمایش میدهد . و از تقسیم کل مبلغ خرید انجام شده از سایت  شده بر تعداد سفارشات محاسبه میگردد.

 

Average Time on Site

مدت زمانی است که به طور متوسط کاربران بر روی سایت صرف میکنند. بزرگتر بودن این عدد نشاندهنده جذابیت سایت شما برای مخاطبان شماست. به طور کلی   average time on site یکی از بهترین معیار ها جهت سنجش کلی یک سایت میباشد . هرچند عوامل بسیار زیادی روی این فاکتور تاثیر گذار است و برای هر شاخه از کسب و کارهای  اینترنتی متفاوت است ولی کاهش یا افزایش آن میتواند راهنمای خوبی برای عملکرد شما باشد.

می‌خوای یه فروشگاه به وسعت اینترنت داشته باشی؟

ما حرفه‌ای‌ترین فروشگاه آنلاین رو برات طراحی می‌کنیم.

B

(B2B (business to business

غالبا به فرآیند خرید آنلاین بین ۲ شرکت تجاری B2B  اطلاق میگردد. در این فرآیند مشتری خود یک واسط تجاری است و مصرف کننده نهایی سرویس یا خدمات نمیباشد. نمونه موفق این کسب و کار وب سایت https://www.alibaba.com است .

 

(B2C (Business to Consumer

در این فرآیند خریدار مصرف کننده و فروشنده یک شرکت تجاری است . غالب کسب و کارهای اینترنتی و فروشگاههای اینترنتی از این دسته میباشند .

 

Bounce rate

این پارامتر که معمولا بر حسب درصد بیان میشود نشان میدهد که که چند درصد از بازدیدکنندگان یک صفحه و یا یک سایت بدون هیچ گونه کلیک یا عملی  سایت شما را ترک میکنند . بالا رفتن این عدد یعنی لزوم تجدید نظر در سیاستهای شما و از دست دادن مشتریان بلقوه !! پس مراقب نرخ پرش باشید.

 

یکشنبه‌ها قبل از شروع کار یک مقاله رایگان از لابراتوار رسانه برای بهبود کسب و کار خود دریافت کنید

 

 

این مقاله مفید بود ؟
چرا از این پست راضی نبودید ؟
تصویر کپچا

Subscribe for free resources and news updates.