چند راهکار ساده مدیریتی برای انگیزه دادن به کارمندان

چند راهکار ساده مدیریتی برای انگیزه دادن به کارمندان

چند راهکار ساده مدیریتی برای انگیزه دادن به کارمندان 1350 500 مصلایی

راهکارهای مدیریتی کارمندان یکی از موضوعاتی است که تقریبا برای تمام اقشار جامعه جالب و مورد نیاز است. برای اینکه بتوانید به گونه موثر و کارآمد بر افراد مدیریت کنید باید به توانید با افراد مختلف و با طرز فکرهای گوناگون به خوبی کنار بیآیید.

رمز موفقیت بهترین مدیران در دنیای رقابتی امروز داشتن صبر، قاطعیت و اخلاقیات و مهمتر از همه داشتن هنر درک و سازش با دیگران است و حتی موفق ترین مدیران هم در جستجوی روش های خلاقانه و جدید برای پیشرفت و ترقی هستند.

از کارهای خسته کننده و تکراری بپرهیزید!

کارمنان بدون انگیزه علاقه ای به انجام کارهای چالش زا ندارند. بنابراین در برخورد با این کارها روحیه خود را می بازند. این به شما بستگی دارد که چگونه کار را به کارمندان خود نشان دهید: یک کار خسته کننده و سخت، یا کاری پر از هیجان و ارضاء کننده روحیه آنها. سعی کنید مطابق شخصیت هر شخص و لیاقت آنها کار را در اختیارشان قرار دهید.

نباید از شغل فقط به عنوان یک منبع درآمد استفاده شود، بلکه باید به فعالیتی تبدیل شود که موجب رشد و تکامل کارمندان شما بشود. 

موفقیت کارمندتان، موفقیت شماست

اگر میدانید که چگونه از پتانسیل کارمندانی که حقوق بالایی دریافت میکنند استفاده کنید. بنابراین در نهایت حقوق آنها زیاد نیست. اما کارمندانی که حقوق پایین تری دریافت میکنند ممکن است به خاطر اشتباهات مکرری که در کار میکنند ، گران تمام شوند.

کاری کنید کارمندانتان به موفقیت برسند. تلاش کنید به اندازه حقوق بالایی که می‌گیرند، بازدهی داشته باشد. اگر آن‌ها موفق شوند، کار شما هم موفق خواهد بود، به همین سادگی!

کارمندان موفقتان را تشویق کنید!

زمانیکه کارمندان شما یک باز طعم موفقیت را بچشند و شما آنها را از ته قلب تشویق کنید، مثل گلوله برفی که از تپه سرازیر شود رشد می کنند و رشد کارمندتان منجر به رشد شرکت شما می‌شود.

موفقیت کارمندان شما، یعنی رسیدن به چیزی بیش از آنچه از آنها انتظار داشتید.  سعی کنید در سکوت و پنهانی به او کمک کنید و شجاعتش را افزایش دهید تا درنهایت به موفقیت برسد. به آنها برای انجام دادن کارهای شجاعانه و ریسک کردن انگیزه بدهید. برای آنها توضیح دهید کاری که انجام میدهند چه سودی برای نهادتان دارد تا کارمندتان دلیل تلاش خود را بهتر می‌فهمد.

بیان علت کاری را که به آن‌ها می‌سپرید را به صورت عادت خود درآورید چون اگر کارمندی نداند که نقش فردیش در موفق ساختن صنعت چیست، از تمام توانایی‌هایش استفاده نخواهد کرد.

افزایش اعتماد در کارمندان

هر مدیری که می‌خواهد کارمندانش را بسازد باید مطمئن شود که اعمال خودش سازنده عرت‌نفس کارمندانش است. به کارمندانتان امنیت، آموزش، اجازه مبارزه، پول و از همه این‌ها مهمتر و بالاتر، رضایت شغلی بدهید همانطور که  شما از رئیس خودتان  این انتظارات را دارید. بر خلاف تصور مدیران مساله همیشه پول نیست. بلکه چگونگی لطف کردن به دیگران هم به حساب می‌آید. خیلی از مدیران در پایان سال عیدی‌های سنگینی به کارمندان می‌پردازند. اما آن‌ها این پول را می‌دهند چون باید بدهند، نه برای اینکه دوست دارند بدهند. هر کاری که انجام میدهید، باید با احساس انجام شود. چیزی که هنگام پرداخت می‌گویید ۱۰ درصد قضیه است. آنچه چشمانتان می‌گوید ۲۰ درصد، آنچه ذهن‌تان می‌گوید ۳۰ درصد و آنچه قلبتان می‌گوید ۴۰ درصد کل موضوع ارزش دارد! این را به یاد داشته باشید تا هرگز اشتباه نکنید.

با الگوی خوب بودن، نظم را به آن‌ها بیاموزید. وقتی ساعت کاری ۹ صبح شروع می‌شود و شما ساعت ۱۱ می‌آیید، کارمندان دل به کار نخواهند داد. تنها وقتی دل به کار می‌دهند که ببینند شما سخت‌تر از آن‌ها کار می‌کنید. سعی کنید یک سال تمام ساعت ۸:۳۰ سرکار بروید و تفاوت را ببینید.

با احترام و صبر اشتباهات کارمندان را ببخشید

تمامی مردم به گونه ای کارمند هستند و آنها انسانند. انسان‌ها دچار ضعف‌های درونی مانند تنبلی، حرص، کم حوصلگی، غرور و اینطور مشکلات می‌شوند. می‌گویند کارمندان مثل سیب هستند، بله تعجب نکنید! وقتی یک سیب که رویش لکه دارد گیرتان می‌آید، چه کاری می‌توانید بکنید، می‌توانید او را دور بیندازید و یا بعد از برداشتن لکه سیب با چاقو آن را بخورید. ۹۶ درصد اوقات، لکه خیلی عمیق نیست. سیب بدون لکه هم بسیار گران است. به طریق مشابه، اکثر کارمندان و همکاران شما مثل سیب هستند-

باید ضعف‌های آن‌ها را با «چاقوی ذهنی» خود درآورید و از نقاط قوت آن‌ها برای سودبری دو جانبه استفاده کنید.

کارمندان بد خود را اصلاح کنید

کارمندان با هم مساوی نیستند. هرگز هم نبوده‌اند و نخواهند بود. شما به عنوان یک رهبر، هرگز نباید کارمندان بد را تحمل کنید. یک ژاپنی می‌گوید: « میخ بیرون زده باید آن‌قدر چکش بخورد تا پایین برود». می‌توانیم بگوییم که کارمندان بد مثل میخ کج هستند. باید آن‌ها را صاف کنیم یا دور بیندازیم. این کار به کمی قاطعیت و شجاعت نیاز دارد. کارمند بد از موثر بودن کار تیمی جلوگیری می‌کند و با اعمال ناخودآگاهش روی کارمندان خوبتان اثر منفی می‌گذارد. 

نیاز مشتریان را اولویت اول کارمندان قرار دهید

کارمندتان به هنگام برخورد با مشتری‌ها باید طوری باشد که کالای عرضه ای شرکت را با حسن نیت بفروشند. این کار نباید متظاهرانه باشد. کارمندان را طوری آموزش دهید که سفیر حسن نیت باشند. رفتار منفی یک مشتری می‌تواند درست مانند ضدتبلیغ عمل کند. این جمله را به خاطر بسپارید: « اگر هشت ساعت برای انداختن درخت وقت داشته باشم، شش ساعت آن را به تیز کردن تبرم می‌گذرانم».

یک ضرب‌المثل معروف چینی می‌گوید:

اگر برای یک سال خود می‌خواهید برنامه‌ریزی کنید، غلات بکارید.

اگر برای سه سال خود می‌خواهید برنامه‌ریزی کنید، درخت بکارید.

اما اگر برای ده سال خود می‌خواهید برنامه ریزی کنید، مردم را بکارید.

این مقاله مفید بود ؟
چرا از این پست راضی نبودید ؟
تصویر کپچا

Subscribe for free resources and news updates.