چند سوال که به طور اشتباه فروشندگان حرفه ای می پرسند !

چند سوال که به طور اشتباه فروشندگان حرفه ای می پرسند !

چند سوال که به طور اشتباه فروشندگان حرفه ای می پرسند ! 760 540 m.mohammadi

بسیاری از فروشنده ها و ارائه دهنده های محصولات و خدمات با اینکه می توان گفت خیلی حرفه ای هستند اما بعضی اوقات بسیار اذیت کننده نیز هستند و با یک سری پرسش های نامناسب که تصور می کنند مفید است ، مشتریان را آزار می دهد . ارتباط ما بین مشتری و فروشنده را می توان نوع ارتباط خصومت آمیز  نام برد که ریشه در پرسش هایی است که فروشنده ها از مشتریان انجام می دهند . رسانه لب در این مقاله به هشت سؤالی که فروشندگان حرفه ای مخصوصاً از مشتریان می پرسند می پردازد :

question

 1.  چقدر می خواهید هزینه کنید ؟

  مشتریان معمولا در مورد بودجه خود آگاهانه دروغ می گویند چرا که گمان می کنند نخستین مرحله ضروری در معامله است ! در این صورت هیچ دلیلی ندارد که در مرحله نخست در مورد بودجه مشتری سوال کنید !
  اگر مشتریان قبل تر مشابه محصول شما را مشتریی کرده باشند ، بنابراین در مورد  قیمت محصول مطلع هستند ! و در صورتی که اولین بار باشد ، نمی توانند در مورد  قیمت نظر درستی داشته باشند ؟

 2. این سوال که قیمت برایتان مهم است یا کیفیت ؟

  یک سوال واقعا احمقانه ! اگر بخواهید بر سر قیمت بحث و رقابت کنید ، بدون شک شکست خواهید خورد ! در صورتی که  میان رقبا ارزان ترین نیستید ، می بایست ارزش واقعی محصول خود را عرضه کنید و متقاضی را توجیه کنید که چرا محصول و کالای شما چنین قیمتی دارد !

 3. تصمیم گیرنده شما هستید؟

  چنین سوالی  جوابش شفاف نیست . چرا که تصمیم گیرنده در وهله های مختلف فروش متفاوت است . منظور شما کیست ؟ فردی که قرارداد نهایی را امضا می کند ؟ یا شخصی که معین می کند چه کسی به مرحله ی بعدی فروش راه می یابد ؟
  از سمت دیگر چنین سوالی حس بدی به مشتری خواهد داد . چرا که کمتر کسی دوست دارد صرفا اطلاع دهنده باشد !

 4.  آیا زمان مناسبی تماس گرفته ام برای صحبت کردن ؟

  شما نباید به این فکر می کنید که مشتریان و متقاضیان نشسته اند و منتظر تماس از سوی شما هستند ؟ بی شک زمان غنیمت است و فقط کسانی که بخواهند زمانشان را در اختیارتان میگذارند . در ازای این سوال ، می توانید سوال کنید که آیا بدموقع تماس گرفتم ؟

 5. برای خدمات تا چه سطح حاضر به پرداخت پول هستید ؟

  با این سوال شما به مشتری نشان خواهد دادکه این رابطه فقط بر پایه پول است  که این غلط است .پایه و اساس امر فروش ایجاد تعادل میان خواسته ی مشتری و فروشنده است . پرسش های شما باید به صورتی باشد که در مورد کسب و کار مشتری اطلاعات کسب کنید که بهترین راه حل متناسب با خواسته اش را عرضه کند . ایجاد ارزش کنید به جای آنکه به قیمت اهمیت دهید .

 6. سوال در مورد رقبایتان ؟

  قبل از آن که با متقاضی مذاکره کنید در مورد او و بزرگترین رقبایش تحقیق کرده باشید . مطرح کردن چنین سوالی نشان می دهد که شما در مورد مشتری ها کاملا بی اطلاع هستید .  پس سعی کنید به مشتری نمایان کنید که در مورد صنعت مشتری و رقبا تحقیق کرده اید . تا حرفه ای به نظر بیایید .

برخی از مطالب مرتبط که ممکن است به کارتان بیایند:

شیوه‌های بازاریابی ویدئویی (قسمت دوم)... در قسمت اول با ۱۰ تا از تغییرات که در صنعت بازاریابی ویدئوی رخ خواهد داد آشنا شدید. در قسمت دوم ۱۱ مورد بعدی را بیان خواهیم کرد که امیدوارم مورد توجه‌...
HEO چیست؟ HEO چیست؟ HEO به معنی جدید و تجربی می باشد که بر اساس دانش روانشناسی ، به دانش طراحی سایت وارد شده است . اگر دقت داشته باشید ، هر فردی در وهله ی اول ...
هوش مصنوعی و سیستم های خبره (قسمت اول)... سیستم خبره یا Expert System چیست؟ بعد از جنگ‌ جهانی دوم که فرصت برای مطالعه و تحقیق فراهم شده بود افرادی زیادی به صورت مستقل شروع به کار بر روی ماشین...
بدون دیدگاه

− 3 = two