ادوبی XD عملیست!

ادوبی XD

ادوبی XD عملیست!

ادوبی XD عملیست! 1350 500 حنانه روشنی

در سال ۱۹۸۵، اپل ۲٫۵ میلیون دلار در ادوبی سرمایه گذاری کرد و در مقابل Adobe کمک کرد که مک، پیش از ویندوز یک ماشین واقعی و یک انتخاب برای خلاقان آینده باشد. پس از آن بسیاری از ما با نرم افزارهای Adobe مانند فتوشاپ و Illustrator بزرگ شدیم و برای ساختن آیکن ها، آرم ها و طرح های وب روی آن‌ها متمرکز شدیم. به هر حال، خیلی زود به امروز رسیدیم و حالا دیگر طراحان صرفاً مجبور نیستند که پیکسل‌ها را به اطراف یک صفحه نمایش هل دهند. همان طوری که جاستین بیکر گفت:

«طراحان پیکسل ها را جابجا نمی کنند؛ آن‌ها مشکلات را حل می کنند.»

امروزه طراحی به رسمیت شناخته شده و جایگاه خود را به دست آورده است؛ این امر به طراحان این قدرت را داده است که تمام محصولات را تعریف کنند و تجربه هایی بسازند که ممکن است حتی رابط کاربری هم نداشته باشند. این یعنی جنبه های بصری طراحی برای ایجاد یک تجربه کاربری ایده‌آل کافی نبوده‌اند. تغییر نقش طراحان موجب پیدایش و هجوم ابزارهای جدیدی (بیش از ۳۰ مورد در جعبه ابزار وجود دارد) شد که برای تمرکز بر تکرار ایده ها و حل مسائل واقعی، از پیکسل‌ها فراتر می‌روند.

ابزار Adobe برای طراحان دیجیتال امروز، Adobe XD ( ادوبی XD ) است و محصولات موجود خود (Photoshop / Illustrator) را با قابلیت نمونه برداری (پروتوتایپ)، طراحی، اشتراک گذاری و همکاری تقویت کرده است.

یکشنبه‌ها قبل از شروع کار یک مقاله رایگان از لابراتوار رسانه برای بهبود کسب و کار خود دریافت کنید

xd چه تفاوتی با ابزارهای دیگر ادوبی دارد؟

ادوبی XD با همه ابزارهایی که Adobe تا به حال ارائه کرده است تفاوت دارد؛ رایگان است، به صورت پابلیک ساخته شده است و درست در بالای آن، دارای یک API باز است که به توسعه دهندگان اجازه می‌دهد برای ساخت ویژگی های جدید از آن استفاده کنند. با در نظر داشتن این، در اینجا چگونگی استفاده XD به عنوان یک طراح UX / UI را شرح می دهیم:

  1. چرا به ابزارهای جدید نیاز داریم؟ پیشرفت از تکنولوژی چاپ به طراحی صفحه نمایش و چرا ما ظهور ابزارهای جدید را شاهدیم.
  2. نکات نمونه برداری (پروتوتایپینگ) با XD: چگونه XD به ما کمک می‌کند که پروتوتایپ low-fi و mid-fi ایجاد کنیم و نکات و ترفندهای شروع کار را ارائه می‌دهد.
  3. همکاری و چرخش کار: نگاهی به کار با ادوبی XD به عنوان یک تیم.
  4. انتقال به High Fidelity: نگاهی به حالت Prototyping XD و نحوه کار با ابزارهای تعاملیِ بیشتر مانند: ProtoPie.
  5. دیدگاه Prototypr: فرمان ما و چیزی که از ادوبی XD انتظار داریم. ما نه تنها نگاهی به ویژگی های مختلف موجود می کنیم، بلکه نشان می دهیم چرا و چگونه آن‌ها مفیدند تا قانون طراحی های امروز را تغییر دهند.

[بخش ۱] چرا ما به ابزارهای جدید نیاز  داریم؟

به خوبی میدانیم که Adobe در Creative Cloud خود دارای طیف وسیعی از ابزارهای موجود برای مقاصد مختلف است. فتوشاپ و Illustrator همیشه ابزار محبوب برای طراحان گرافیک بوده اند، به خصوص هنگامی که آن‌ها بیشتر روی کارهای چاپی تمرکز داشتند.

اما با ظهور اپلیکیشن ها و وب، همان ابزارهایی که برای چاپ استفاده می شدند، به طور طبیعی برای طراحی محیط های دیجیتال به کار گرفته شدند. طراحی طرح بندی های وب در فتوشاپ و ارسال آن برای یک توسعه دهنده برای کدزنی کار غیرمعمولی نبود. در حالی که این روش تا حدودی جواب میداد، این ابزارها هرگز برای طراحی اسکرین ساخته نشده بودند.

رسانه دیجیتال کاملاً با رسانه چاپی متفاوت است. ویژگی‌های وب عبارت است از:

  1. تعاملی: دارای نقاط لمسی تعاملی که کاربران می توانند آن‌‌ها را فشار دهند.
  2. پویا: عناصر می توانند بسته به تعاملات حرکت کنند.
  3. Stateful (حالت‌مند): هر رابط می‌تواند بسته به داده هایی که برای آن فراهم شده است، حالت‌های مختلفی داشته باشد.
  4. ریسپانسیو (Responsive): اندازه عناصر می تواند نسبت به اندازه صفحه یا پنجره تغییر کند.

بنابراین، بر خلاف چاپ، مدل های پیکسل پرفکت (pixel-perfect) نمی توانند واقعا وجود داشته باشند. طرح بندی می تواند در واکنش به تعاملات کاربر یا بسته به دستگاه مورد استفاده، به طور کامل تغییر کند. در حالی که فتوشاپ هنوز برای ویرایش عکس و چاپ عالی است، واضح است که در هنگام طراحی روی صفحه نمایش و به طور کلی برای فرایند طراحی UX ، نوع متفاوتی از ابزار مورد نیاز است.

 

یک سایت خلاقانه و با تمامی امکانات می‌خوام!

خوب جای درستی اومدی تخصص ما همینه

 

ابزارهای مختلف برای نیازهای مختلف

طراحان امروز نه تنها مدل ها را ایجاد می کنند، بلکه بر تست و تکرار روی طرح هایی تمرکز می کنند که مشکل درست و اصلی را حل می‌کنند. بنابراین، نمونه سازی به بخش اساسی در روند کاری یک طراح تبدیل شده است، همانند تولید چندین نسخه متفاوت از یک راه حل با سطوح مختلفی از صداقت و اعتبار، به منظورهدایت درست برای معرفی کالا.
شکست زود هنگام و سریع نیز می‌تواند مفید باشد. گرفتن بازخورد، اغلب از میان ارائه نمونه سازی‌های کم اعتبار و بی کیفیت، می‌تواند موجب صرفه جویی در میزان قابل توجهی از زمان گردد.

بعد از کاغذ و مداد، ادوبی XD یک ابزار عالی برای این کار است:

در زمان نمونه سازی، سرعت بسیار مهم است؛ چراکه ما به دنبال کشف چندین ایده برای پیدا کردن بهترین گزینه هستیم. بر خلاف سایر ابزارهای Adobe، ادوبی XD با این هدف ساخته شده است و شما را قادر به طراحی و آزمایش سریع چندین ایده می کند. XD جایگزین فتوشاپ و Illustrator نمی شود اما نیازهای مختلفی را برطرف می کند. ویژگی ها و یکپارچه سازی به طور خاص برای نمونه سازی، همکاری و تست کاربر طراحی شده و بسیار مهم هستند.

ساختن ویژگی (فیچر) های درست

علاوه بر این، هر ویژگی در XD از نظر کاربری از طریق برنامه ای به نام Adobe Uservoice ساخته شده است. Uservoice راهی را برای تیم XD فراهم می کند که بازخورد و ایده های کاربران فعال را جمع آوری کند و اطمینان حاصل شود که فقط مفید ترین آن‌ها به محصول اصلی اضافه می شود:
XD اخیراً برای ویژگی هایی که در آن گنجانده نشده، یک api ارائه کرده است که توسعه دهندگان شخص ثالث (۳rd party developers) را قادر می‌سازد برای نیازهای خاص خود پلاگین اختصاصی بسازند.

تا اینجا، ما به بررسی این پرداختیم که ادوبی XD چرا و چطور ساخته شده است. در قسمت بعد بررسی خواهیم کرد که ویژگی ها و یکپارچگی‌های موجود، چطور کار ما را به عنوان یک طراح UX آسان تر می کنند. پس با ما همراه باشید.

پایان بخش اول…

یکشنبه‌ها قبل از شروع کار یک مقاله رایگان از لابراتوار رسانه برای بهبود کسب و کار خود دریافت کنید

 

منبع: prototypr 

این مقاله مفید بود ؟
چرا از این پست راضی نبودید ؟
تصویر کپچا

Subscribe for free resources and news updates.