افزایش رتبه سایت در گوگل از طریق ارزیابی سئوی محتوا (قسمت اول)

افزایش رتبه سایت در گوگل از طریق ارزیابی سئوی محتوا (قسمت اول)

افزایش رتبه سایت در گوگل از طریق ارزیابی سئوی محتوا (قسمت اول) 1350 500 مریم لاله

ارزیابی سئوی محتوا به افزایش رتبه سایت در گوگل و نتایج موتورهای جست و جو کمک زیادی می کند. شما با ارزیابی محتوای سایت خود می توانید ایرادات کمی و کیفی آن را شناسایی و با بهبود آن ها، یک محتوای ارزشمند تولید کنید.

تولید یک محتوای ارزشمند، عبارت است از نوشتن مطالب مفید، استفاده از تصاویر، ویدئوها و… در یک سایت؛ که خود پروسه ای زمان بر است. به کمک مطالب مفید و فایل های چند رسانه ای می توانید یک محتوای سئو شده، ارزشمند و جذاب تولید کنید که باعث جذب مخاطب و مشتریان بیشتر برای شما می شود. هر کاری که روی محتوای خود انجام می دهید و هر بخشی که به آن اضافه می کنید، می تواند به افزایش سئوی آن محتوا کمک کند. در این مطلب یاد می گیرید که چطور با ارزیابی سئوی محتوا ، رتبه سایت خود را در گوگل افزایش دهید.

از نظر گوگل، چه محتوایی با کیفیت است؟

الگوریتم های گوگل به طور مداوم تغییر می کنند اما دو فاکتور انسانی مؤثر هم وجود دارند که می توانند تأثیر زیادی بر دیده شدن محتوای شما در نتایج جستجوی گوگل داشته باشند:

  • آنالیز رفتاری: گوگل به فاکتورهای رفتاری کاربر توجه می کند. مانند: the dwell time یا همان متوسط زمان ماندگاری کاربر بر روی صفحاتی که از طریق کلیک بر روی لینک موتورهای جست و جو به آن ها رسیده است.
  • بازرسان کیفی: گوگل افرادی را استخدام کرده است که نتایج جست و جو را با استفاده از دستورالعمل های رتبه بندی، به صورت دستی بررسی می کنند.

از آنجایی که انسان مصرف کننده محتوا است و تأثیر بسیار زیادی بر رتبه بندی موتورهای جست و جو دارد، رعایت تمام اصول و جنبه های فنی و انسانی، نقش بسیار مهمی در ارزیابی سئوی محتوا و افزایش کیفیت آن ها خواهد داشت.

اصول فنی برای افزایش کیفیت محتوای وب سایت ها

 

افزایش رتبه سایت

 

ابتدا اصول فنی لازم برای داشتن یک محتوای سئو شده ، بهینه و باکیفیت را با هم مرور می کنیم:

تعیین هدفمند کلید واژه ها

قبل از اینکه شروع به نوشتن مطلبی کنید، باید بدانید که کدام کلید واژه ها باعث بهینه سازی مطلب شما می شوند. همیشه قبل از اینکه نوشتن را شروع کنید، کلید واژه ها را انتخاب و روی یک کاغذ یادداشت کنید تا بعد در حین نوشتن مطلب، در جاهای مناسب از آن ها استفاده کنید.

انجام کارهایی مانند همین اضافه کردن کلید واژه، باعث افزایش سرعت بازنویسی مطالب و اطمینان از دیده شدن محتوا، در نتایج موتورهای جست و جو می شود.

انتخاب کلید واژه

کلید واژه ای که انتخاب می کنید باید بتواند باعث افزایش رتبه سایت شما در گوگل شود. برای مثال: تلاش یک سایت تازه کار برای رتبه گرفتن از کلید واژه ای که رقابت بالایی دارد، هیچ نتیجه ای را به دنبال نخواهد داشت. در واقع فقط اتلاف وقت و انرژی خواهد بود؛ چرا که در یک رقابت سئوی ناعادلانه با سایت های دیگری قرار می گیرد که قبلاً راه اندازی شده و دارای اعتبار هستند.

از این رو، شما باید به دنبال کلید واژه هایی بگردید که میزان جست و جوی آن ها به طور منطقی در سطح قابل قبولی قرار دارد. اگر کسب و کار شما موقعیت خوبی ندارد و به اندازه کافی شناخته نشده است، کلیدواژه هایی که میزان جست و جوی ماهیانه آن ها کمتر از ۱۰۰ باشد، نمی توانند نتیجه چندان خوبی برای شما داشته باشند.

نیت و هدف کلید واژه

وقتی شما از seo برای هدایت ترافیک به سایت کسب و کار خود استفاده می کنید، باید مطمئن شوید که ترافیک درستی را به سایت خود هدایت کرده اید.

صرفاً بالا بودن حجم ترافیک، به شما در رسیدن به اهداف مهم اقتصادی کسب و کارتان کمکی نخواهد کرد. یک روش ساده برای انتخاب هدفمند کلید واژه، در نظر گرفتن مفهوم آن عبارت است. مثلاً ممکن است نیت و هدف یک کلید واژه، زمان شروع خرید یک خریدار باشد. تقویم مقالات (محتوایی) شما باید با چیزهایی پر شده باشد که بتوانند در هر سطحی به مشتریان شما کمک کنند.

عنوان

یکی از مهم ترین فاکتورها در ارزیابی سئوی محتوا و افزایش رتبه سایت ، عنوان مقاله (تگ Title یاً همان تگ H1 سایت ها) است. معمولاً اولین چیزی که کاربران در نتایج جست و جو به آن توجه می کنند، همان عنوان مقاله شما است. علاوه بر این، عنوان هر مطلب، بیانگر موضوع آن مطلب است. پس به مخاطبان شما کمک می کند که بفهمند موضوع هر مطلب چیست و درباره چه چیزی حرف می زند.

عنوان هم مانند قسمت های دیگر یک محتوا، ویژگی ها و استانداردهایی دارد که باید رعایت شوند. برای نوشتن یک عنوان مناسب، باید مطمئن شوید که عنوان صفحه شامل کلید واژه اصلی است و طول آن از۶۵ کاراکتر تجاوز نمی کند، چرا که گوگل کاراکترهای بعد از کاراکتر ۶۵ ام را در نتایج جست و جو حذف می کند. اگر عنوان شما بلند است، باید کلید واژه را در ابتدای عنوان قرار دهید. با این کار مطمئن می شوید که مخاطب، کلید واژه را در عنوان مقاله دیده و متوجه وجود آن شده است.

برای پیدا کردن عنوانی که بهترین جذابیت را برای مخاطب دارد، می توانید از ابزاری مانند « CoSchedule’s Headline Analyzer » استفاده کنید.

 

چرا گوگل سایتم رو در صفحه اول نشون نمی‌ده؟

بهینه سازی و سئو رو برای سایتت شروع کن

 

بدنه محتوا

علاوه بر تمام موارد فوق، اینکه محتوای مقاله شما حاوی کلید واژه اصلی باشد هم اهمیت بسیار زیادی دارد. البته نباید تمام تمرکز مقاله بر کلید واژه باشد، بلکه هدف و تمرکز مقاله باید مبنی بر روش و اصول صحیح تعیین شود.

برای تولید یک محتوا باید خود را جای مخاطب قرار دهید. به جای اینکه فقط به ترکیب و استفاده از یک کلید واژه خاص فکر کنید، به این فکر کنید که چه چیزی بیشتر از همه مخاطب شما را به خود درگیر می کند. اینکه کمی از جایگاه نویسنده فاصله بگیرید و با دید یک مخاطب، محتوای خود را ببینید، می تواند برای جا دادن کلید واژه در مطلب، به شما کمک کند؛ مانند موقعیت خوب یک پنالتی برای جا دادن یک توپ در قاب دروازه. رعایت چگالی مناسب استفاده از کلمات کلیدی در مطالب، کار سختی است اما می تواند به شما کمک کند که با روش متخصصان سئو در رسیدن به اهدافشان آشنا شوید.

آدرس URL مطالب ( Slug )

اهمیت آدرس URL را در ارزیابی سئوی محتوا و افزایش رتبه سایت در گوگل، دست کم نگیرید. موتورهای جست و جو برای اینکه بفهمند محتوای هر پست درباره چه موضوعی است، به آدرس URL آن محتوا نگاه می کنند. بنابراین همیشه مطمئئن شوید که از یک یا دو کلید واژه در URL خود استفاده کرده اید.

برای اینکه گوگل سریع تر متوجه موضوع محتوای شما شود و سریع تر محتوای شما را با جست و جوی کاربر مطابقت دهد، باید تمام بخش های غیر ضروری URL را؛ مانند: تاریخ، دسته بندی ها و… حذف کنید.

متا دیتا (Meta Data )

با اینکه گوگل می گوید اطلاعات موجود در بخش توضیحات متا (meta description )، هیچ نقشی در بهبود رتبه گوگل ندارند اما اسنیپت SERP می تواند مانند یک تیزر تبلیغاتی عمل کند که کاربران را متقاعد می کند روی محتوای شما کلیک و آن را مطالعه کنند. بنابراین مطمئن شوید که در این بخش، از کلید واژه اصلی خود استفاده کرده اید. استفاده از کلیدواژه در توضیحات متا هم، درست مانند بدنه محتوا باید کاملاً طبیعی، مرتبط و درخور جایگاه آن باشد.

علاوه بر این، اگر به هر دلیلی عنوان مقاله و تگ Title شما یکسان نبودند، مطمئن شوید که از کلید واژه اصلی در تگ Title هم استفاده کرده اید.

جذب و ایجاد لینک

 

افزایش رتبه سایت

 

 

گوگل بعد از به روز رسانی الگوریتم پنگوئن، برای کسانی که از روش های اسپم برای ایجاد بک لینک استفاده کرده بودند، جریمه سنگینی تعیین کرد. این جریمه، برای کسانی که بیشترین تخلف را مرتکب شده بودند، عدم ایندکس (de-Indexation) صفحات سایت آن ها بود و متخلفان دیگر هم مجبور به پاک سازی تمام مقادیر سایت خود و رتبه گیری مجدد (از صفر) در صفحات نتایج موتورهای جست و جو ( SERP ) شدند.

هنوز هم در ارزیابی سئوی محتوای سایت، لینک های inbound و navigational یک مسئله مهم هستند.

در بدنه محتوای پست های خود، در جاهای مرتبط از لینک های خارجی (لینک به صفحات خارج از وب سایت خود) مورد اعتمادی استفاده کنید که برای مخاطب مفید هستند. لینک دهی داخلی صفحات سایت شما به یکدیگر، باعث بهبود ایندکس محتوا، امتیاز خوانندگان و موتورهای جست و جو نسبت به مرتبط ترین محتوای سایت شما می شود.

در نهایت و با تمام مسائل مطرح شده، نباید کمیت محتوا را هم دست کم بگیریم. برای اینکه به اهمیت کمیت در ارزیابی سئوی محتوا و افزایش رتبه سایت در گوگل پی ببرید، می توانید قسمت دوم همین مطلب را مطالعه کنید. در این مطلب و مطلب بعدی، شما یاد می گیرید که چطور یک محتوای خوب (از نظر گوگل و کاربران) و بهینه تهیه کنید اما دنیای بازاریابی محتوا بسیار گسترده تر از تولید یک محتوای خوب است. اگر در ارتباط با بازاریابی محتوا و سئوی سایت، با مسئله مبهمی رو به رو هستید، می توانید برای ابهام زدایی و پاسخ به سؤالات خود، با بخش مشاوره لابراتوار رسانه تماس بگیرید.

 

منبع: searchenginejournal

 

یکشنبه‌ها قبل از شروع کار یک مقاله رایگان از لابراتوار رسانه برای بهبود کسب و کار خود دریافت کنید

 

این مقاله مفید بود ؟
چرا از این پست راضی نبودید ؟
تصویر کپچا

Subscribe for free resources and news updates.