افزایش رتبه سایت در گوگل از طریق ارزیابی سئوی محتوا (قسمت دوم)

افزایش رتبه سایت در گوگل از طریق ارزیابی سئوی محتوا (قسمت دوم)

افزایش رتبه سایت در گوگل از طریق ارزیابی سئوی محتوا (قسمت دوم) 1350 500 مریم لاله

نحوه ارزیابی سئوی محتوا و تأثیر آن بر افزایش رتبه سایت در گوگل ، موضوع بحث این مطلب است که در قسمت اول آن، به طور مفصل در رابطه با تأثیر کیفیت محتوا بر افزایش رتبه سایت در صفحات نتایج موتورهای جست و جو صحبت کردیم. در ادامه درباره تأثیر ارزش کمّی محتوا بر ارزیابی سئوی محتوا و افزایش رتبه سایت در گوگل ( SERP ) صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

تعداد لینک ها

اولین و مهم ترین فاکتور کمّی مؤثر در ارزیابی سئوی محتوا و افزایش رتبه سایت در گوگل، تعداد سایت هایی است که به سایت شما لینک شده اند. علاوه بر این، اعتبار، هویت و محتوای لینک ها هم اهمیت بسیار زیادی دارند. لینک ها باید از دامین های مرتبط و مورد اعتمادی باشند که در افزایش ارزش سئوی سایت شما بسیار اثر گذارند.

طول محتوا

بهترین طول محتوا، طول مد نظر مخاطب شما است که شدیداً به صنعت و موقعیت کسب و کار شما بستگی دارد. هیچ اندازه و طول ثابتی برای مقالات روی سایت ها وجود ندارد. طول مقالات شما بسته به اهداف مقاله شما تعیین می شود. با اینکه هر سال تحقیقات جدیدی ثابت می کنند که برای افزایش رتبه سایت در گوگل، طول محتوای شما باید بیشتر از چند صد کلمه باشد؛ اما هنگام ارزیابی سئوی محتوا ، همیشه مقالات طولانی بهترین نتیجه را نداشته اند.

سعی کنید با حداقل طول محتوا، بهترین نتیجه را بگیرید. همچنین سعی کنید در هر محتوا، به دفعات مناسبی از کلمات کلیدی استفاده کنید.

البته طول مقاله تنها فاکتور تعیین کننده کیفیت نیست. برای اینکه در ارزیابی سئوی محتوا نتیجه بهتری بگیرید، باید بعد از تولید هر محتوا، سؤالات زیر را از خودتان بپرسید:

 • آیا محتوای من بیانگر یک مطلب یا جریان مفید است؟
 • آیا با مخاطبان من به اندازه کافی ارتباط برقرار می کند؟
 • آیا برای به اشتراک گذاری محتوا به اندازه کافی با مخاطبان من تعامل دارد؟

اگر پاسخ این سؤالات منفی باشد، لازم است یک بار دیگر محتوای تولید شده را قبل از انتشار بازبینی کنید.

یک فاکتور مهم در ارزیابی سئوی محتوا این است که محتوای شما بتواند به یک سؤال خاص پاسخ دهد یا مسئله خاصی را حل کند. بهینه سازی محتوای شما برای یک  featured snippet ، فرصتی عالی برای ظاهر شدن در جایگاه صفر SERP است. featured snippet در واقع خلاصه ای از پاسخ گوگل به جست و جوی کاربر است که از یک سایت استخراج شده و دارای URL و عنوان است. به طور کلی، سه نوع featured snippets داریم؛ اول پاراگراف، دوم لیست و سوم جدول. در تصویر زیر نمونه ای از یک featured snippets مدل پاراگراف را می بینید:

 

خوانایی

افزایش رتبه سایت

فاکتورهای مختلفی می توانند باعث بهبود رتبه بندی یک صفحه در نتایج جست و جوی گوگل شوند. یکی از مهم ترین فاکتورها، میزان خوانایی متن است.

مت کاتس (Matt Cutts)، کارمند سابق گوگل با پافشاری بسیار برای تأیید درخواست خود مبنی بر تأثیر غلط های املایی و دستور زبان در رتبه بندی نتایج جست و جوی گوگل تلاش کرد و در نهایت گوگل در سال ۲۰۱۱ ، طی یک ویدئوی Google Webmaster پذیرفته شدن این طرح را به طور رسمی اعلام کرد.

اشتباهات نگارشی و املایی، علاوه بر تأثیری که بر رتبه شما می گذارند، می توانند بر اعتبار شما و اعتمادی که مخاطب به شما دارد هم صدمه بزنند. موضوعی که قطعاً نتایج آن ، وضعیت شرکت شما را تحت تأثیر قرار می دهد. بنابر گفته  Charles Duncombe، تنها یک اشتباه نگارشی یا املایی، می تواند میزان فروش را تا ۵۰ درصد کاهش دهد.

برای پیشگیری از اشتباهات نگارشی و املایی می توانید به طور هوشمندانه، از ابزاری مانند ویراستیار استفاده کنید که افزونه ورد و کروم هم دارد یا اینکه املای صحیح کلماتی که شک دارید را در فرهنگ املایی ویراستاران چک کنید.

جذابیت بصری

محتوایی که فقط شامل متن باشد، در واقع هیچ استانداردی را رعایت نکرده است. استفاده از عکس ها و تصاویر می تواند به تجزیه و تحلیل مسائل پیچیده کمک کند و محتوای شما را تعاملی تر کند. هم چنین سعی کنید در استفاده از تصاویر، به تأثیر روانشناسی رنگ ها در برندینگ هم توجه کنید و رنگ های مرتبط و مؤثری را انتخاب کنید.

انتخاب تصاویر

عکس های آماده و تصاویر استوک، برای استفاده در محتوای سایت ها گزینه خوبی هستند، البته به شرطی که به صنعت شما مربوط باشند و در سراسر اینترنت هم تکراری نباشند.  در هر صورت، تصاویر سفارشی و اختصاصی گزینه بهتری هستند.

در حالی که باید حداقل از یک تصویر در محتوای خود استفاده کنید، بخش عظیمی از محتوای شما می تواند به نحو مطلوبی از انواع مختلف تصاویر، اسکرین شات ها، عکس ها و… استفاده کند.

خاصیت ALT، عنوان (Title) و توضیحات (Caption) تصاویر

بخش عظیمی از بهینه سازی تصاویر برای موتورهای جست و جو ، به کمک کلیدواژه هایی انجام می شود که در نام، متن جایگزین (ALT) و caption آن ها به کار رفته است. گوگل نمی تواند تصاویر را مانند انسان ها ببیند، بنابراین از طریق المان های مربوط به تصاویر، محتوای آن ها را تشخیص می دهد. علاوه بر کلید واژه ها، تگ های ALT هم باید بتوانند به طور مؤثری، محتوای تصاویر شما را توصیف کنند.

کاهش حجم تصاویر

بخشی از بهینه سازی تصاویر به کاهش حجم آن ها مربوط می شود. حجم هر تصویر، مستقیماً بر روی زمان بارگذاری صفحات تأثیر می گذارد که سرعت لود صفحات، به خودی خود یکی از مهم ترین عوامل فنی در سئوی سایت ها است.

استفاده از ویدئو را فراموش نکنید

محتوای ویدئویی می تواند به شما کمک کند یک featured snippet بالا برای کسب رتبه بهتر داشته باشید و علاوه براین، در مدل های دیگر جست و جو هم رتبه شما را افزایش می دهد. یک روش آسان برای افزایش ارزش سئوی یک قطعه از محتوا ، استفاده استراتژیک از ویدئو است که برای تکمیل موضوع مورد بحث، به اشتراک گذاشته می شود.

قابلیت اشتراک گذاری

افزایش رتبه سایت

اگرچه هیچ ارتباطی میان اشتراک گذاری محتوا در شبکه های اجتماعی و بهبود رتبه سایت در نتایج جستجوی گوگل وجود ندارد؛ اما انتشار ویروسی آن ها می تواند از طریق موارد زیر، به طور غیر مستقیم به سئوی سایت شما کمک کند:

 • ایجاد بک لینک

وقتی که مردم محتوایی را در این رسانه ها به اشتراک می گذارند.

 • دیده شدن در نتایج جست و جو

پست های موجود در برخی از سایت های رسانه های اجتماعی در نتایج جستجوی گوگل نمایش داده می شوند.

 • افزایش ترافیک یا نرخ conversions

این موضوع به خاطر اشتراک گذاری محتوا توسط اغلب مردم در شبکه های اجتماعی است.

چرا گوگل سایتم رو در صفحه اول نشون نمی‌ده؟

بهینه سازی و سئو رو برای سایتت شروع کن

اندازه گیری ارزش سئوی بخشی از محتوا

معیارهای زیر که به صورت پرسشی مطرح شده اند، ممکن است برای ارزیابی سئوی محتوا در بخشی از سایت شما مفید باشند و برخلاف دیگر ویژگی های محتوا، معیار سنجش آن باشند:

ترافیک ارگانیکی که از طریق این محتوا به سایت هدایت شده، چقدر است؟

رتبه بندی و نمایش این محتوا به صورت ارگانیک چطور بوده است؟

نرخ تبدیل (Leads/conversions) محتوای شما چقدر بوده است؟

نرخ تعامل شبکه های اجتماعی نسبت به این محتوا (لایک، کامنت، اشتراک گذاری، نقل قول  (توییتر) و…) چقدر بوده است؟

محتوای شما چقدر باعث شناخت برندتان شده است؟ (impression)

این محتوا چقدر باعث جذب دنبال کنندگان جدید شده است؟ (ایمیل / شبکه های اجتماعی)

درآمد زایی این محتوا و یا تأثیر آن بر میزان درآمد شما چقدر بوده است؟

نرخ ماندگاری کاربر بر روی سایت  و صفحات (On-site) چقدر بوده است؟ (time on site, time on page)

ابزاری مانند Google Analytics می تواند برای پیدا کردن این مقادیر مفید واقع شود.

نتیجه گیری

ساخت یک محتوای خوب، رتبه گرفتن آن و دستیابی به اهداف تجاری خاص از طریق آن، هرکدام به نوبه خود یک فرآیند زمان بر هستند. به این ترتیب، غیر ممکن است که کسی بدون هدف خاصی در یک سیکل زمانی خاص بر روی یک محتوا کار کند. برای اینکه یک محتوا بتواند ارزش سئوی بالایی به دست آورد، نیازمند تلاش و صرف زمان است.

این چک لیست می تواند به شما در تعیین تمام ملزوماتی که برای تولید یک محتوای سئو شده و ارزیابی سئوی محتوا در سایت خود نیاز دارید، کمک کند:

 1.  انتخاب یک کلید واژه با رقابتی ضعیف یا متوسط
 2. انتخاب کلیدواژه ای که ماهیانه حداقل ۱۰۰ بار جست و جو می شود.
 3. انتخاب کلید واژه بر اساس نیت و هدف کاربران
 4. استفاده از کلیدواژه در عنوان محتوا
 5. بهینه سازی عنوان برای ترغیب کاربر به مطالعه محتوا
 6. استفاده از کلید واژه در URL
 7. چند بار استفاده از کلید واژه در بدنه محتوا (بدون اینکه محتوا از جریان اصلی خود منحرف شود.)
 8. استفاده از کلید واژه در توضیحات متا (Meta Data)
 9. بهینه سازی متا دیتا برای جذب کاربران و ترغیب آن ها به باز کردن لینک محتوا
 10. استفاده از ۲ لینک داخلی در یک متن ۵۰۰ کلمه ای
 11. استفاده از ۲ لینک خارجی در هر ۵۰۰ کلمه (لینک ها باید مرتبط و با کیفیت باشند.)
 12. جذب یا ساختن لینک های inbound باکیفیت در مقاله
 13. طول محتوا متناسب با نیاز، هدف و علاقه کاربر باشد.
 14. محتوا بیانگر یک مطلب یا جریان مفید باشد.
 15. محتوا به یک مسئله یا سؤال خاص پاسخ دهد.
 16. خوانایی متن بهینه شده باشد.
 17. متن عاری از اشتباهات نگارشی و املایی باشد.
 18. استفاده از تصاویر جذاب و منحصر به فرد
 19. بهینه سازی تصاویر با استفاده از کلمات کلیدی
 20. کاهش حجم تصاویر
 21. استفاده از محتوای ویدئویی مناسب
 22. محتوا شامل دکمه های اشتراک گذاری در رسانه های اجتماعی باشد.
 23. محتوا در کانال های شبکه های اجتماعی شما به اشتراک گذاشته شود.
 24. از معیارها و ابزارهای مختلف برای سنجش محتوای خود استفاده کنید.

با وجود این چک لیست احتمالاً می توانید یک محتوای کامل، بی نقص و بهینه تولید کنید. با استفاده از بازاریابی محتوا و افزایش رتبه سایت در گوگل که از مهم ترین المان ها در مسیر برندینگ آنلاین است، می توانید کسب و کار خود را با کمترین هزینه توسعه دهید. در نهایت لازم است بدانید با اینکه یک محتوای خوب می تواند اثر خوبی بر سئوی سایت داشته باشد اما وقتی سایت شما از لحاظ تکنیکال سئوی خوبی نداشته باشد، نمی توانید از محتوای خود نتیجه خوب و کافی بگیرید. از این رو ما به شما پیشنهاد می کنیم که با استفاده از ابزار بومی سئوبان که یک سایت آنالیز سئوی ایرانی است، SEO On-Page سایت خود را بررسی کنید.

منبع: searchenginejournal

یکشنبه‌ها قبل از شروع کار یک مقاله رایگان از لابراتوار رسانه برای بهبود کسب و کار خود دریافت کنید

این مقاله مفید بود ؟
چرا از این پست راضی نبودید ؟
تصویر کپچا

Subscribe for free resources and news updates.