کپی رایتینگ چیست ؟

کپی رایتینگ چیست ؟

کپی رایتینگ چیست ؟ 700 481 m.mohammadi

کپی رایتینگ نام شغلی که طی چند سال گذشته در سراسر جهان و ایران بسیار پر رونق شده است . بهتر است که کپی رایت copyright که به معنی مالکیت معنوی اثر است را با copywrite اشتباه نگیرید . زیرا این دو عبارت ارتباطی با هم ندارند .

کپی رایتینگ یک نوع نویسندگی تجاری است که شامل نوشتن مقاله های تبلیغاتی برای کسب و کارهای بزرگ و کوچک است . کپی رایتینگ یعنی نوشتن شعارها و جملات در بنرهای تبلیغاتی ، نویسندگی متون کاتالوگ‌ها و معرفی و ارائه محصولات و خدمات هم به صورت مجازی و هم در دنیای واقعی .

گرچه این حرفه مثل دیگر مشاغل به یک پیش‌زمینه‌ی علمی و فنی مناسب نیازمند است ، اما این روزها عده ی زیادی از کپی رایترها بدون اینکه آموزش آکادمیک خاصی دیده باشند و تنها با نبوغ و خلاقیت خود تولید محتوا می‌کنند . در واقع خلاقیت اولین رمز موفقیت یک کپی رایتر است . در این مقاله رسانه لب شما را با این مقوله بیشتر آشنا می کند .

کپی رایتینگ

کپی رایتینگ و نقش آن در کسب و کار

این روز ها دنیای تجارت بر اصل جلب‌ توجه استوار می باشد . به این معنی که هر محصول ، شرکت یا خدماتی که توانایی این را داشته باشد که توجه بیشتری را به خود جلب کند موفق‌تر خواهد بود . اغلب باید پیش‌آمده باشد که در خیابان با انواع مختلف تبلیغات و بروشورها برخورد کرده باشید . کدام یک از آن ها توجه شما را جلب می کند ؟ د رهمین لحظه کوتاه است که تفاوت یک کپی رایتینگ خوب مشخص می‌شود ؛ لحظه‌ای که شما وادار به مطالعه ، دیدن و یا شنیدن آن تبلیغ می شوید .

حوزه ی خدمات کپی رایتینگ بسیار وسیع است . از آپدیت کردن شبکه‌های اجتماعی مثل توییتر ، فیس‌بوک ، اینستاگرام تا طراحی بروشورها و کاتالوگ ها ، از تهیه ی محتوای جدید در قالب مقاله و مطالب مرتبط با محصولات و یا خدمات یک شرکت یا محصول نویسی و معرفی تولیدات و خدمات جدید شرکت ‌ها همگی جز زیرشاخه‌های کپی رایتینگ هستند . علاوه بر تمام این‌ها ، طراحی روند ثبت‌نام و خرید محصولات ، تولید پست‌های تبلیغاتی جهت اینترنت ، رادیو ، تلویزیون و… را هم می‌توان از وظایف یک کپی رایتر حرفه ای دانست .

یک کپی رایتینگ خوب کیست ؟

در صورتی که یک نویسنده‌ خلاق‌ و حرفه‌ای‌ باشد ، حتما راه های بهتر و مؤثرتری را برای جلب‌ توجه افراد به کار خواهد گرفت ؛ این را باید مد نظر داشت که یک کپی رایتینگ خوب محتوایی است که به ‌آسانی قابل‌فهم باشد . می تواند یک مطلب علمی باشد یا ارزیابی یک محصول . حتی روند ثبت‌ نام در یک وب‌سایت را می توان در نظر گرفت ، کپی رایتینگ مناسب سبب راحتی و کاربرپسند بودن آن خواهد شد . با این تفاسیر ساده‌نویسی پس از خلاقیت دومین قابلیت یک کپی رایتر محسوب می‌شود .

علاوه بر این یک کپی رایتر مناسب از جامعه هدف خود به خوبی آگاهی دارد ؛ به خواسته ها و سطح علم و اطلاعات آن ها واقف است و محتوای موردنیاز آن ها را نیز می‌داند . در حوزه ی کپی رایتینگ به‌روز بودن در حیطه های مختلف علمی و اجتماعی افزون بر بالا بردن سطح دانش و بهبود کیفیت محتوا می‌تواند به شناسایی دقیق‌تر جامعه هدف ، شما را یاری کند .

درکل می‌توان گفت کسب و کار و اقتصاد در جهان امروز جهت رشد و گسترش به کپی رایتینگ و تهیه ی محتوای خوب جهت جلب متقاضی وابسته است . این حوزه می‌تواند عرصه فعالیت میلیون‌ها فرد مستعد را در جهان را فراهم کند و بیشتر از آموزش به تمرین ، مطالعه و دیدن نمونه‌های موفق نیازمند است .

 

برخی از مطالب مرتبط که ممکن است به کارتان بیایند:

شیوه‌های بازاریابی ویدئویی (قسمت دوم)... در قسمت اول با ۱۰ تا از تغییرات که در صنعت بازاریابی ویدئوی رخ خواهد داد آشنا شدید. در قسمت دوم ۱۱ مورد بعدی را بیان خواهیم کرد که امیدوارم مورد توجه‌...
تست A/B چیست و چگونه می توان از آن استفاده کرد؟... مستندات مربوط به A/B Testing در این داکیومنت فرض شده است که خواننده با مبانی گوگل آنالتیکس آشناست و توانایی درج یک کد گوگل آنالیتیکس در صفحات وب سایت...
گوگل ادوردز مهم ترین سرویس تبلیغات گوگلی... قطعاً تبلیغات گوگلی را معمولا کسانی که با موتور جستجوی گوگل کار می‌کنند دیده اند ؛ هرچند که با نام و روش کار این سرویس آشنایی کامل نداشته باشند . از ب...