انواع کلمات کلیدی در سئو سایت

انواع کلمات کلیدی در سئو سایت

انواع کلمات کلیدی در سئو سایت

انواع کلمات کلیدی در سئو سایت 1350 500 مجید رجبی

کلمات کلیدی در سئو سایت

کلمات کلیدی یکی از مهمترین عناصر در هر استراتژی سئو سایت هستند. در یک تعریف کوتاه، به هر کلمه یا عبارتی که قصد دارید با استفاده از آن، در موتورهای جستجو برای سایتتان رتبه کسب کنید، کلمه کلیدی گفته می شود. انتخاب کلمات کلیدی کار آسانی نیست پس اولین گام، انتخاب صحیح کلمات کلیدی است.

همه کلمات کلیدی با هم برابر نیستند و کلمات کلیدی مختلف، ارزش های مختلفی هم دارند؛ بعضی از آنها نسبت به بعضی دیگر عملکرد بهتر و بعضی رفتار متفاوتی دارند. در ادامه انواع مختلف کلمات کلیدی را با هم مرور می کنیم.

کلمات کلیدی برندی (Branded Keywords)

کلمات کلیدی در سئو سایت

این نوع از کلمات کلیدی می توانند نام برند شما یا عبارات مشابه و نزدیک به برندتان باشند. کلمات برندی همچنین می توانند حاصل ترکیب برند با عبارات دیگر باشند که حاصل این ترکیب، عبارات و کلمات کلیدی برندی (Branded Keyword Phrase) باشد.

به عنوان مثال:

 • Pixelbuilders
 • Pixelbuilders Digital Agency
 • Pixelbuilders Leeds
 • Pixel leeds

از آنجایی که کلمات کلیدی برندی، باعث آشنایی کاربران با برند شما و توسعه برندینگ شما می شوند، نقش مهمی در استراتژی سئو دارند. کلمات کلیدی برندی، باعث افزایش آگاهی از برند (brand awareness) شما می شوند، به ویژه زمانی که نام برند شما با کلمات دیگری ترکیب شود. مثلاً: ترکیب با محل شرکت یا خدمات شما و یا ترکیب اسم برند با نام صنعتی که در آن کار می کنید.

کلمات کلیدی غیر برندی (Unbranded Keywords)

کلیه کلمات کلیدی که نام برند شما در آنها درج نشده باشد، کلمات کلیدی غیر برندی نامیده می شوند. کلمات کلیدی غیر برندی درمورد مثال قبل به شکل زیر خواهند بود:

 • Leeds Digital Agency
 • Net Agency
 • Digital Agency In Leeds
 • Net Digital Agency

کلمات کلیدی غیر برندی بسیار مفید هستند و اکثریت لیست کلمات کلیدی شامل این دسته از کلمات می شوند. معمولا این کلمات کلیدی به محل کسب و کار، محصولات و سرویس های شما مربوط می شوند. آن دسته از کلمات کلیدی که بدون آگاهی و شناخت کاربران از برند شما و تنها از طریق محتوا، مخاطب را به سایت شما هدایت می کنند، همین کلمات کلیدی غیر برندی هستند.

چرا گوگل سایتم رو در صفحه اول نشون نمی‌ده؟

بهینه سازی و سئو رو برای سایتت شروع کن

 

کلمات کلیدی کوتاه (Short Tail Keywords)

تعداد کلمات کلیدی کوتاه بسیار زیاد است و نسبت به کلمات کلیدی بلند (Long Tail Keywords) دقت کمتری دارند. به طور کلی، این نوع از کلمات کلیدی در جذب بخش بزرگتری از بازار هدف نقش مفیدی ایفا می کنند.

با اینکه کلمات کلیدی کوتاه، نسبت بسیار نزدیکی به کسب و کار شما دارند، گاهی مخاطبینی را جذب سایتتان می کنند که قصد خرید خدمات و سرویس های شما را ندارند بلکه هدف آن ها، تنها آگاهی از سرویس ها و خدمات ارائه شده توسط شما است. همین موضوع باعث اهمیت استفاده از ترکیب کلمات کلیدی کوتاه و کلمات کلیدی بلند با هم می شود.

کلمات کلیدی کوتاه برای Pixelbuilders عبارتند از:

 • Digital agency
 • Web agency
 • Web designers
 • Web builders

کلمات کلیدی بلند (Long Tail Keywords)

کلمات کلیدی در سئو سایت

کلمات کلیدی بلند، نسبت به کلمات کلیدی کوتاه دقیق تر و معمولاً همان عبارات و یا حتی سوال هایی هستند که مخاطبین هدف ممکن است آن ها را جستجو کنند. کلمات کلیدی بلند می توانند قصد مخاطبین را از جستجوهای آنلاین مشخص کنند.

به عنوان مثال به جای هدف قرار دادن کلمه کلیدی «دیجیتال مارکتینگ» که یک کلمه کلیدی کوتاه است، می توانید یک نسخه بلند از همین کلمه کلیدی، مانند: «بهترین شرکت دیجیتال مارکتینگ در تهران» یا «سرویس هایی که یک شرکت دیجیتال مارکتینگ ارائه می دهد» را هدف گذاری کنید.

شما می توانید هم کلمات کلیدی برندی و هم کلمات کلیدی غیر بندی را به هر دو صورت کلمات کلیدی کوتاه و کلمات کلیدی بلند ترکیب و از آن ها برای طراحی استراتژی کلمات کلیدی استفاده کنید. طبق مثالی که از ابتدای مطلب دنبال کرده ایم، این کلمات می توانند به روش های زیر با یکدیگر ترکیب شوند:

 • Branded + short tail
 • Unbranded + short tail
 • Branded + long tail
 • Unbranded + long tail

در نهایت باید به این نکته توجه کنید که استراتژی کلمات کلیدی برای تبلیغات کلیکی و سئو متفاوتند. با اینکه در این مقاله هدف ما کلمات کلیدی سئو است ولی اشاره کوتاهی هم به انواع کلمات کلیدی برای تبلیغات کلیکی و تبلیغات گوگلی می کنیم. برای گوگل ادوردز ، سه نوع کلمه کلیدی وجود دارد که عبارتند از: Broad match ، Exact match و Phrase match. در تبلیغات کلیکی ( Pay Per Click ) یا همان PPC، برای اینکه برخی از کلمات کلیدی در نتایج جست و جو نمایش داده نشوند، می توانید کلمات کلیدی را به صورت کلمات منفی (negative keywords) هم اضافه کنید.

اگر باز هم به راهنمایی بیشتری در زمینه کلمات کلیدی در سئوی سایت یا تبلیغات گوگلی دارید، متخصصان لابراتوار رسانه آماده ارائه خدمات تخصصی به شما هستند.

 

یکشنبه‌ها قبل از شروع کار یک مقاله رایگان از لابراتوار رسانه برای بهبود کسب و کار خود دریافت کنید

این مقاله مفید بود ؟
چرا از این پست راضی نبودید ؟
تصویر کپچا

Subscribe for free resources and news updates.