شیوه‌های بازاریابی ویدئویی (قسمت اول)

شیوه‌های بازاریابی ویدئویی (قسمت اول)

شیوه‌های بازاریابی ویدئویی (قسمت اول) 1350 500 حیدری

اگر برترین شیوه‌های بازاریابی دیجیتال را دنبال کرده باشید، برایتان جای تعجبی ندارد که در سال ۲۰۱۷، ویدیوها جهان بازاریابی را تسخیر کرده اند. از سال ۲۰۱۶، ویدیوها گزینه‌ای برای بازاریابان محسوب نمی‌­شوند ، بلکه بخش حیاتی هر استراتژی موفقی محسوب می­‌گردند.

اما سوالی که می‌خواهیم در اینجا جواب دهیم این است که در دنیای بازاریابی ویدئویی چه تغییرات جدیدی رخ خواهد داد؟

ما بخش بازاریابی ویدئویی را از بخش استراتژی تا فروش،مورد بررسی قرار دادیم و هوشمندانه‌ترین روش‌ها را که در سال جدید باید به کار گیرید آورده‌ایم.  اما مد نظر داشته باشید که این روندها راجع به تکنولوژی‌های ویدئویی همانند، افکت‌ها یا انیمیشن نیست.

این‌ها تغییرات واقعی در صنعت بازاریابی ویدیویی هستند که به شما کمک می‌کنند ترجیحات و عادت‌های مخاطبان خود را بشناسید و متوجه شوید چگونه ویدئوها به شما کمک می‌کنند بازگشت سرمایه بیشتری به دست آورید.

۱- ویدیو فرآیندهای فروش را به سمت مستقل شدن سوق می‌دهد

۱۰ سال قبل، وب­‌سایت شما تنها مرکز اصلی  علاقمند کردن افراد به محصولاتتان محسوب می­‌شد، و برای طی مراحل بعدی، مشتریان می­‌بایست با شما تماس می­‌گرفتند یا قرار ملاقاتی را با نمایندگان فروش تنظیم می‌­کردند.

اما امروزه، مشتریان آموخته‌اند که مستقل عمل کنند، فردی به آن­‌ها اطلاعاتی را که نیاز دارند، در زمانی که آن­‌ها می‌خواهند، و آنگونه که آن­‌ها می­‌خواهند، ارائه می­‌دهد. در حقیقت، تنها ۱۹% از افراد، زمانی که به مرحله خرید می­‌رسند، با نمایندگان فروش صحبت می­‌کنند، در حالیکه ۴۰% از افراد ترجیح می­‌دهند بدون هیچگونه صحبتی با نمایندگان فروش، خرید انجام دهند.

هنگامی که ویدیو را در فرآیند فروش خود دخیل می‌کنید، مشتریان به آن چیزی که می‌خواهند می‌رسند: تجربه‌ه­­ای مستقل و در آرامش کامل، بدون هیچگونه عجله­‌ای در تصمیم‌­گیری، در زمان و در شرایط آن­‌ها.

۲-مشتریان انتظار محتواهایی در قالب ویدئو دارند

مشکلی که بازاریابان در این زمان با آن مواجه هستند، دیده شدن ویدئو به صورت یک ضرورت می­‌باشد، نه ابزاری لوکس. اگر ویدیویی ندارید که محصولات یا خدمات شما را توضیح دهد، ۲۵% از مشتریان شما، علاقه‌شان را به برند شما از دست می‌دهند. این یعنی خیلی­‌ها انتظار دارند که ویدیو بخشی از تجربه خریدشان باشد.

اما ویدیوها تنها در مورد تجربه مصرف­‌کننده نیستند…

امروزه برای یک محصول معمولی، به غیر از محصولات انحصاری، ۱۵ رقیب وجود دارد. با افزایش رقابت، برند شما باید دائما رقبای دیگر را زیر نظر داشته باشد، و آنان را تحلیل کند ” رقبا از چه جایگاه آنلاینی برخوردارند و چه نوع فرمت‌های ویدیویی را ترجیح می‌دهند”.

۳-همیشه کیفیت مهم‌تر از کمیت است

از آنجایی که ویدئوها هر روزه رقابتی‌­تر می­‌شوند، کیفیت ویدیو شما در درجه اول قرار دارد. تنها تولید ویدیو هیچ سودی برای شما نخواهد داشت.

در هر صورت چه کسی دوست دارد یک ویدئو بی‌کیفیت را تماشا کند؟

ورود به دنیای رقابت برای ویدیوهایی که کیفیت مناسبی ندارند بسیار سخت است؛ بعلاوه، بازدید یا نتایج مطلوبی را هم به دست نخواهید آورد. اگر بر روی ویدیویی سرمایه­‌گذاری می­‌کنید، تمام سعی خود را به کار گیرید که به بهترین نحو صورت گیرد.

ویدیوهایی با کیفیت بالا، تعامل بالای افراد را به همراه دارند، و باعث می­‌شوند نتایج بهتری را در اقیانوس محتوای دیجیتال به دست آورند. بعلاوه، این ویدیوها در طول زمان کارایی خود را حفظ خواهند کرد، یعنی به بازگشت سرمایه بالاتری دست خواهید یافت، و شما نه تنها در این زمان بلکه در سال­‌های آینده نیز می‌توانید به این دارایی متکی باشید.

۴-ویدئوها بیشترین سهم بازاریابی محتوایی را از آن خود می‌کنند

از آنجایی که تقاضا برای محتواهای ویدیویی در حال افزایش است، برندها باید بخش بزرگتری از بودجه تولید محتوا را به ویدیوها اختصاص دهند. در حقیقت، برایان هالیگان از هاب اسپات توصیه کرده است که حداقل ۵۰% بودجه برای این بخش در نظر گرفته شود.

این بدین معنی نیست که متن­‌ها و تصاویر دیگر از جایگاهی برخوردار نیستند. اما به یاد داشته باشید، در نهایت ویدیوها به عنوان بخشی از تجربه مشتری در نظر گرفته می‌شوند؛ و در صورت عدم وجود ویدئو بخش بزرگی از افراد، علاقمندیشان را از دست خواهند داد.

اگر نگرانید که با ساخت ویدئو بودجه عظیمی را از دست خواهید داد، به این فکر کنید که ویدئو، نباید حتما پرهزینه باشد. ویدئوهای زنده به سرعت در حال تبدیل شدن به ابزاری برای برندها هستند که امکان دسترسی و تعامل بالا در پلتفرم­‌هایی همانند فیسبوک، توییتر و اینستاگرام را فراهم می‌سازند، بنابراین از مزایای آنان نهایت استفاده را بکنید.

در هر صورت، به نظر می رسد در سال ۲۰۱۸ ویدئوها سهم بیشتری از فعالیت های آنلاین را به خود اختصاص می دهند

۵-برندها، تدوین یک استراتژی ویدئویی را در اولویت قرار می‌دهند

۷۳% از بازاریابان گفته‌اند، ویدیوها بالاترین بازگشت سرمایه را به همراه دارند، ۲۹% دیگر دلیل کمبود بازگشت سرمایه را، عدم تدوین استراتژی موثر ذکر کرده‌­اند.

آنقدر که اهمیت داشتن ویدئو در ذهن بازاریابان نقش بسته است، خلق یک استراتژی از اولویت بالایی برخوردار نشده است و این جای تعجب دارد. بسیاری از شرکت ها زمانی که بحث بازاریابی ویدیویی مطرح می‌شود رویکرد آماده‌سازی ویدیو در زمان حال را اتخاذ می‌کنند و قبل از فکر کردن به استراتژی، صرفا ویدیوهای مختلفی را می‌سازند.

هر چند انتظار می‌رود این رویه تغییر کند، به این دلیل که کسب‌و‌کارها متوجه شده‌اند ویدئو زمانی بهترین بازگشت سرمایه و نتایج را خواهد داشت که به یک استراتژی بهینه گره خورده باشد.

۶-ویدئوهای فرآیند فروش از اولویت بالاتری برخوردار خواهند بود

بیشتر بازاریابان مشتاق هستند ویدیوهایی جهت افزایش آگاهی داشته باشند، یک ویدیو مختصر که به وضوح و به طور خلاصه، آموزش لازم را به مخاطبان می‌دهد و چرخه فروش را بسیار کوتاه می‌کند. اما بیشتر بازاریابان بازگشت سرمایه بالاتری را از قسمت پایین قیف فروش، به دست آورده‌اند. اینکه شما به مشتریان بالقوه خود بگویید چه کاری انجام می‌دهید یک فرصت نیست؛ فرصت در جایی است که به مشتریان خود بگویید چرا دارید این کار را انجام می‌دهید. شما می‌توانید مشکل در حال حاضر را مطرح  کنید، برای بینندگان اطلاعاتی را که لازم است تا نگاه آنان را تغییر دهید بیان کنید، تا مشتریان مشکل مطرح شده را به خوبی درک کنند، و بعد راه حل مشکل را ارائه دهید.

ویدئوها برخلاف انواع دیگر محتوا، به طور خودکار و سریع چرخه فروش را طی می‌کنند.

۷-فروشندگان و بیشترین استفاده‌کنندگان از ویدیوهای شخصی‌سازی شده هستند

ویدیوهای شخصی‌­سازی شده راهشان را به دنیای بازاریابی ویدئویی باز می‌کنند، بیشتر به این دلیل که به فروشندگان کمک می‌کنند یک رابطه شخصی با مشتریان خود بسازند.

این واقعا مفهوم ساده ای است…

فروشندگان یا نمایندگان خدمات مشتریان با ضبط ویدئوهای کوتاه و ارسال آنان از طریق ایمیل، خود را به عنوان نقطه تماس اصلی به مشتریان خود معرفی می‌کنند تا در صورت داشتن هرگونه سوالی با آنان تماس بگیرند؛ یا با معرفی خود مشتریان را ترغیب به دنبال کردن آنان می‌کنند. این ویدئوهای پیام صوتی، محبوبترین روش ساخت رابطه عمیق با مشتریان برای برند و کسب و کار است.

۸-تبلیغات ویدئویی و بودجه‌های تبلیغات ویدئویی سر به فلک خواهند کشید

در سال ۲۰۱۷، هزینه‌های تبلیغات آنلاین از هزینه‌های تبلیغات تلویزیون پیشی گرفت. و اگر برایتان باور پذیر نیست، کافی است از ۷۰% بازارایابان بپرسید کدام یک از آنان قصد دارند در سال جدید بودجه تبلیغات ویدیویی خود را افزایش دهد.

تبلیغات ویدئویی یک پاسخ منطقی به مکانی است که افراد بیشترین وقت خود را می‌گذرانند. تنها در سال ۲۰۱۶، با برگزاری المپیک‌های تابستانی و مناظرات انتخابی، برای اولین بار افراد تماشای برنامه‌ها را به صورت آنلاین بر تلویزیون ترجیح دادند.

۹-هدفگذاری مجدد تبلیغات ویدئویی

به طور کلی، تبلیغات ویدئویی، بیشترین رشد را در سال ۲۰۱۷ داشته‌اند. اما هدفگذاری مجدد ویدئوها نیز رشد سریعی دارد.

بازاریابانی که در وب سایت‌شان از تبلیغات ویدئویی جهت هدفگذاری مجدد بازدیدکنندگان استفاده نمی‌کنند، باید خودشان تحقیقاتی در زمینه اینکه چه هدفگذاری‌های مجددی باعث افزایش اثربخشی کمپین‌شان می‌شود داشته باشند.

۸۰% بازدیدکنندگان سایت شما پس از اولین بازدید دیگر مراجعه نمی‌کنند. اما خوشبختانه، بازاریابان امکان ترکیب قدرت ویدئو با هدفگذاری مجدد کمپین‌ها برای بازگرداندن مشتری‌های از دست رفته را دارند.

۱۰-افزایش تست A/B ویدئویی

Split testing یا تقسیم کاربران به دسته های مختلف، بهترین روش جهت تست محتوا ویدئو و آموختن در مورد مخاطبان است. این یک روش متداول برای تست صفحات فرود، ایمیل ها، سر تیترها و غیره است.

پس چرا ویدئو را به این لیست اضافه نکنیم؟

ساخت ویدئو به روش درست هزینه بر است، بنابراین اگر خواهان ویدئویی مناسب با مخاطبان هدف خود هستید باید بیشترین سرمایه‌تان را جهت ساخت ویدئو هزینه کنید. به همین دلیل است که تست A/B به شما کمک می‌کند تا بازگشت سرمایه بهتری از سرمایه‌گذاریتان داشته باشید و بر روی محتوایی که بهترین نتیجه را به دست آورده‌اید اصلاحات انجام دهید.

چندین روش برای انجام تست A/B ویدئوها وجود دارد:

  • نسخه‌های کوتاه/ بلند
  • دکمه فراخوان‌های متفاوت
  • پیام‌های جدید
  • انیمیشن‌ها در مقابل ویدئوهای از خودتان
  • انوع مختلف معرفی

برای مطالعه قسمت دوم، شیوه‌های بازاریابی ویدئویی اینجا را کلیک کنید.

 

آیا به جمله «محتوا پادشاه است» ایمان آورده ای؟

اگر نه یه جای کارت ایراد داره، ما با بازاریابی محتوا فروشت رو چند برابر می‌کنیم

این مقاله مفید بود ؟
چرا از این پست راضی نبودید ؟
تصویر کپچا
بدون دیدگاه

Subscribe for free resources and news updates.